Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ziemia bystrzycka dziękuje za plony

www.bystrzycaklodzka.pl
www.bystrzycaklodzka.pl
Społeczność Wilkanowa podejmowała uczestników tegorocznych dożynek gminnych. Święto plonów, przebiegające pod hasłem „Festiwal Trzech Kolorów”, rozpoczęto uroczystą mszą w kościele pod wezwaniem św. Jerzego. Nabożeństwo przebiegające pod przewodnictwem proboszcza ks. Mariana Prochery – na prośbę burmistrz Renaty Surmy i przewodniczącego bystrzyckiej Rady Miejskiej Artura Pokory – odprawiono w intencji wszystkich rolników, również tych, którzy jeszcze pracują przy żniwach, i zbieranych plonów.

Dożynki gminy bystrzyckiej – po kilku latach obecności w mieście - powróciły na wieś. I to z odpowiednią oprawą, o którą zadbali wilkanowianie mocno wspomagani przez załogę Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury oraz innych osób i instytucji. Podkreśliła to włodarz miasta i gminy w trzecią niedzielę sierpnia podczas święta plonów, dziękując za to, że może ono odbywać się w tak sprzyjających warunkach.

Wśród gości, którzy m.in. w korowodzie żniwnym przeszli z kościoła na miejsce dożynek, byli: senator Aleksander Szwed, posłowie Monika Wielichowska, Wojciech Murdzek i Maciej Badora, radni wojewódzcy Stanisław Jurcewicz i Zbigniew Szczygieł. Swoją obecnością wydarzenie podkreślili wójtowie gmin: Baranów – Bogusława Lewandowska-Mikusek, Kaźmierz – Zenon Gałka i Kłodzko – Zbigniew Tur, członkowie Zarządu Powiatu Kłodzkiego Piotr Marchewka i Ryszard Niebieszczański oraz radni powiatowi Józef Kołt i Tadeusz Zieliński, radni miejscy, reprezentanci wielu instytucji rolniczych lub pracujących na rzecz rolnictwa, sołtysi i in.

Burmistrz Renata Surma wyraziła wdzięczność rolnikom za to, że mimo trudnych warunków pogodowych wręcz walczą o każde ziarno. Tegoroczne już posłużyło np. do wypieku dożynkowego chleba, który starostowie gminnego święta plonów wręczyli włodarz Bystrzycy Kłodzkiej. Ta zaszczytna rola przypadła Patrycji i Andrzejowi Mikołajczykom z Wilkanowa, prowadzącym gospodarstwo rolne z przewagą produkcji roślinnej. Obdarowując gospodarza uroczystości bochnem, starostowie zaznaczyli: „Szanowna Pani Burmistrz, gospodarzu dzisiejszych dożynek. Przyjmuj od nas ten chleb wypieczony ze zbóż naszych pól, uszanuj go, gospodaruj nim tak, aby nigdy nikomu – tak na wsi, jak w mieście – tego chleba nie zabrakło”.

Nie zabrakło wystąpień z pozdrowieniami oraz życzeniami dla bohaterów dożynek i ich uczestników nie tylko od wielu gości. List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał senator A. Szwed. Miłym fragmentem wydarzenia było uhonorowanie czterech mieszkanek gminy odznaczeniami im przyznanymi przez ogólnopolską instytucję. I tak Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych przyznał Ewie Rydz ze Starej Łomnicy „Order Serca Matkom Wsi”, a Wandzie Dereń, Małgorzacie Grabowskiej i Annie Stanowskiej – też ze Starej Łomnicy – Medale „Zasłużonego dla Rolnictwa”. W tej części Wilkanów przekazał symbol dożynek, czyli sierp, Starej Łomnicy, która będzie ich gospodarzem w roku przyszłym.

Długoletnim zwyczajem na bystrzyckich dożynkach jest obdarowywanie sołtysów woreczkami z ziarnem z bieżących zbiorów z życzeniem ich pomnożenia. Obyczajem jest także dzielenie się chlebem przez gospodarza gminy i starostów dożynek ze wszystkimi uczestnikami święta plonów. No i nie może się obejść bez konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku jury wyróżniło korony żniwne przygotowane przez KGW w Gorzanowie, sołectwa Pławnica i Nowego Waliszowa, trzecie miejsce przypadło Staremu Waliszowowi i Starej Łomnicy, drugie - Wilkanowowi i pierwsze - Idzikowowi.

Później nadeszła pora relaksu i zabawy. Zachęcały do tego liczne stoiska handlowe, gastronomiczne czy usługowe. Swoje wytwory prezentowali rękodzielnicy, a obok nich zaistnieli producenci np. zdrowej żywności. Nie brakowało konkursów zręcznościowych, przejażdżek samochodami terenowymi, kusiły - szczególnie dzieci - tzw. dmuchańce. A W tym czasie na scenie prezentowały się zespoły ludowe z gminy: Wilczanie, Łomniczanki, Jagoda, Tarnawiczanki, Cyraneczki i Waliszowianie oraz zespoły taneczne: Przełomiacy, MGT Waliszowianiei Młode Wilczki. Zaprezentowała się Akademia Ruchu z Goworowa, nie zabrakło występów Youpitera, Jose Torresa i Havany Dreams no i kolorowego show Teatru Ulicznego TUB.A wszystko zakończyło się zabawą taneczną z KaczTeamem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto