18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inauguracja Polsko-Czeskiej Akademii Dzieci w Kłodzku

mw
Ponad 200 uczniów w wieku od 6 do 12 lat z Kłodzka i okolic rozpocznie naukę na studiach w Polsko-Czeskiej Akademii Dzieci, działającej przy Wydziale Zamiejscowym Dolnośląskiej Szkoły Wyższej w Kłodzku. Wykład inauguracyjny poświęcony nauce o języku wygłosi jedenastoletnia Kasia z Miejskiego Zespołu Szkół w Kłodzku.

Projekt PAD to pierwszy na skalę międzynarodową uniwersytet dzieci prowadzony przez dzieci, gdzie młodzi naukowcy z całkowitą swobodą wybierają obszar swoich zainteresowań badawczych. W roku akademickim 2013/2014 odbywa się już druga jego edycja organizowana przez Dolnośląską Szkołę Wyższą – we Wrocławiu i Kłodzku.

– W inauguracyjnym wykładzie PAD w rolę młodego eksperta wcieli się Katarzyna Mikosa, finalistka ogólnopolskiego konkursu ,,Ojczyzna Polszczyzna’’ pod patronatem prof. Jana Miodka dla szkół podstawowych i mistrzyni głośnego czytania pod fontanną, miejskiego konkurs głośnego czytania klas 4-6 oraz miłośniczka pływania i rysunku zapowiada dr Anetta Pereświet-Sołtan, koordynatorka projektu w DSW.

Zaproszenie do udziału w roli dorosłego eksperta przyjął językoznawca z Uniwersytetu Hradec Kralove prof. dr hab. Jaroslav Lipowski, którego badania skupiają się wokół języków blisko ze sobą spokrewnionych. Zainteresowania profesora dotyczą również języków czeskiego, polskiego i słowackiego jako środków porozumiewania się prawników, przedsiębiorców, inżynierów i innych środowisk posługujących się specjalistycznymi językami. W zakresie tych trzech języków jest również tłumaczem przysięgłym.

Zanim jednak uczestnicy Polsko-Czeskiej Akademii Dzieci wysłuchają wykładu, złożą uroczyste ślubowanie i odbiorą indeksy z rąk prof. DSW dr hab. Bożeny Wojtasik, dziekana Wydziału Zamiejscowego DSW w Kłodzku.

– Nasi pierwsi, tegoroczni eksperci skupią się na języku, który jest podstawowym środkiem komunikacji międzyludzkiej. Jego znaczeniu komunikowania myśli, uczuć i doświadczeń w celu wymiany ich z innymi ludźmi. A także na czynnikach, które determinują komunikowanie werbalne, takich jak kultura i płeć – dodaje koordynatorka projektu.

W ciągu roku akademickiego zaplanowano po 5 wykładów w Kłodzku i we Wrocławiu, podczas których swoją wiedzę będą prezentować zarówno młodzi, jak i dorośli eksperci. Spotkania odbywają w ostatni piątek każdego miesiąca, z wyłączeniem grudnia, zgodnie z harmonogramem publikowanym na stronie pad.dsw.edu.pl. Idea PAD zakłada, że słuchacze wykładów na kolejnych zjazdach sami mogą opowiedzieć o swoich pasjach, wcielając się w rolę eksperta. W tym roku projekt PAD jest realizowany w 22 ośrodkach akademickich w Polsce. W roku akademickim 2012/2013 w ponad 500 bezpłatnych wykładach w ramach Polskiej Akademii Dzieci młodych i dużych naukowców wzięło udział 6000 dzieci w 10 miastach Polski.

W pierwszej edycji Polskiej Akademii Dzieci organizowanej przez Dolnośląską Szkołę Wyższą w roku akademickim 2012/2013 udział wzięło ponad 400 uczniów z 15 szkół podstawowych z Wrocławia, Jawora, Lubina, Lwówka Śląskiego, Wądrożewa Wielkiego i Oleśnicy. Dorosłymi ekspertami byli: gitarzysta Leszek Cichoński, przewodnicy psów z Ochotniczej Straży Pożarnej Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu Dorota Adamek-Nowak, Magdalena Białoń-Chalecka i Grzegorz Borkowski, jeden z nielicznych w Polsce ekspertów w zakresie zwalczania terroryzmu morskiego i piractwa prof. DSW dr hab. Krzysztof Kubiak, astronom dr Paweł Preś, reporterka „Wiadomości” TVP 1 i prowadząca wrocławskie Fakty w TVP Wrocław Agata Dzikowska, dr Józef Krawczyk z Pracowni Nowoczesnych Strategii Nauczania Biologii, Beata Płażewska, psycholog dziecięca oraz Michał Skawiński, wielokrotny Mistrz Polski w tańcach latynoamerykańskich i standardowych, uczestnik największego tanecznego show „Taniec z Gwiazdami”.

Wykład inauguracyjny – 27 września 2013 r., godz. 11.00
Tytuł: „Czy nauka o języku może być fascynująca?”
Młodszy ekspert: Katarzyna Mikosa (11 lat)
Dorosły ekspert: prof. dr hab. Jaroslav Lipowski, językoznawca, docent na Uniwersytecie Hradec Kralove. Obecnie przedmiotem jego zainteresowań jest półkomunikacja (semikomunikacja) użytkowników języków blisko ze sobą spokrewnionych, osadzona w ramach szeroko rozumianej komunikacji międzykulturowej, m.in. komunikacji Czechów i Polaków.
Moderator spotkania: Katarzyna Chudziak (7 lat), wykładowca i moderator PAD w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, na Uniwersytecie Warszawskim oraz Politechnice Gdańskiej
Miejsce: Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, Kino Dąbrówka, pl. Jagiełły 1, Kłodzko

Fot. Polska Akademia Dzieci – wykład z października 2012 r., autor zdjęcia – Bartosz Janiczek.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto