MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna hala sportowa ANS przy ul. Południowej w Wałbrzychu oficjalnie otwarta - zobaczcie zdjęcia

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Nowoczesna hala sportowa z centrum dydaktycznym przy ul. Południowej w Wałbrzychu została 2 marca 2024 roku oficjalnie otwarta. Byli dostojni goście, podziękowania i wspomnienia. W 25-lecie istnienia dawnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, dzisiejszej Akademii Nauk Stosowanych w Wałbrzychu spełniło się wielkie marzenie jej władz o nowoczesnym kampusie. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości.

Nowoczesna hala sportowa ANS przy ul. Południowej w Wałbrzychu oficjalnie otwarta

W roli gospodarza wystąpił prof. Robert Wiszniowski, rektor Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Po przywitaniu gości nastąpiły wspomnienia, podziękowania zarówno i dawnym władzom uczelni, jak i wykonawcom inwestycji, nadzorującym i wspierającym jej przeprowadzenie, jak i administracji wspierającej jej rozliczenie. Głos zabrali goście i osoby zaangażowane w realizację "Budowy sali sportowej z częścią dydaktyczną oraz niezbędną infrastrukturą techniczną".

Nowoczesna hala sportowa ANS przy ul. Południowej w Wałbrzychu oficjalnie otwarta - zobaczcie zdjęcia
Elżbieta Węgrzyn

O szczegółach tego przedsięwzięcia pisaliśmy na bieżąco:

Nowością jest, że władze uczelni zapowiedziały powstanie nowego kierunku, dzięki któremu będzie w Wałbrzychu możliwe kształcenie nauczycieli wychowania fizycznego.

Finalnie budowa ta kosztowała ponad 38 mln zł, do tego kwestie związane z zakupem terenu, nadzorem, projektem, wyburzeniami pierwotnej zabudowy terenu, co łącznie oscyluje wokół 40 mln zł. Wykonawcą głównym inwestycji wyłonionym w grudniu 2021 roku w przetargu była firma "ROKOM" Roboty Ogólnobudowlane i Renowacja Obiektów Zabytkowych H.G.I. Komorowscy Sp. z Kamiennej Góry.

Pomiędzy budynkami z ul. Zamkowej i Moniuszki powstało połączenie z halą przy ul. Południowej - to Alejka Księżnej Daisy.

Nowoczesna hala sportowa ANS przy ul. Południowej w Wałbrzyc...

Piękno okolic uczelnianego kampusu

Hala przy ul. Południowej w Wałbrzychu: od stawów przez boisko i zakład po nowoczesny budynek uczelni

Przypominamy zdjęcia z budowy hali i zakończenia prac!
Styczeń 2024

  • Styczeń 2014 - pierwsze zdjęcia z wnętrza nowej hali po zakończeniu odbiorów i przejęciu jej przez ANS AS
  • Po roku prac budowlanych na terenie budowy gotowe jest uzbrojenie terenu, a po robotach ziemnych ustawiony szkielet konstrukcji już zadaszonej jest w stanie zamkniętym. Trwały prace we wnętrzu, na końcu oczekiwać możemy zagospodarowania terenu wokół. Stan obecny zobaczyć możecie na zdjęciach.
  • 14 stycznia 2022 r. podpisano umowę z głównym wykonawcą tej wyczekiwanej i kosztownej inwestycji, a od ubiegłorocznej wiosny na działkach przy ul. Południowej w Wałbrzychu zaczęto prace ziemne.
  • Projekt gotowy był w grudniu 2020 roku, zaś rok 2021 to okres starań o niezbędne pozwolenia oraz przygotowania i przeprowadzenie postępowania przetargowego.
  • Uczelnia przystąpiła do projektowania nowego obiektu i wyłoniła jego wykonawcę, a latem 2020 roku na zlecenie ówczesnej PWSZ wykonano znajdujących się na działce inwestycyjnej rozbiórkę trzech budynków o powierzchni 3353,5 m kw. i wysokości 3 m, a także 7-metrowego komina i stróżówki oraz wykarczowania samosiejek drzew i krzewów.
  • Uczelnia nie czekała z przygotowaniami do inwestycji, szybko zakupiła grunt - nieruchomość położoną kilkaset metrów od kampusu - przy ul. Południowej. Już jesienią 2019 roku wszczęto postępowanie administracyjne, a 20 listopada prezydent Wałbrzycha zawiadomił o wydaniu decyzji nr 27/2019 o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla zadania inwestycyjnego pod nazwą: Budowa hali sportowej przy ul. Południowej w Wałbrzychu (działki nr 4/13 i 4/14 oraz część działki nr 4/7, obr. nr 33 Podgórze).
  • W 2018 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki symbolicznie przekazało wałbrzyskiej uczelni czek na jej potrzeby inwestycyjne na kwotę nieco ponad 15 mln zł. Miała być ona wydana na rozbudowę uczelnianego kampusu, a dokładnie jego bazy sportowej.
  • Działka przewidziana pod budowę obiektu sportowego to w XXI w. był grunt poprzemysłowy usiany pozostałościami budynków dawnej Odzieżowej Spółdzielni Pracy im. L. Waryńskiego przy ul. Południowej 1. Konieczna była rozbiórka tych pozostałości, prace ziemne oraz wywiezienie z terenu przyszłej budowy gruzów.
  • W tym miejscu do lat 50. XX wieku istniało boisko do piłki nożnej z niewielkimi trybunami. Tamten dawny obiekt otwarto 6 września 1931 roku i przez dwie dekady regularnie rozgrywano tu mecze piłkarskie.
  • Dawne boisko powstało w miejscu dość kontrowersyjnym. Na początku XX wieku władze miasta zdecydowały o zasypaniu miejskich stawów, które tu istniały. Miało tu dochodzić do wielu przypadków utopień i zanieczyszczeń ujęć wody pitnej.

Nowoczesna hala sportowa ANS przy ul. Południowej w Wałbrzyc...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto