Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już ponad 1000 uchodźców w powiecie kłodzkim. Potrzebni wolontariusze

Dawid Sarysz
Dawid Sarysz
Już ponad 1000 uchodźców w powiecie kłodzkim. Potrzebni wolontariusze
Już ponad 1000 uchodźców w powiecie kłodzkim. Potrzebni wolontariusze Magdalena Ptaszyńska / FB / Starostwo Powiatowe
Już ponad 1000 uchodźców już jest na terenie powiatu kłodzkiego - poinformował Maciej Awiżeń, Starosta Kłodzki. Z kłodzkiego powiatu partnerskiego ze Stryja, już w sobotę, najprawdopodobniej przyjedzie 30 osób w tym 26 dzieci. Ustalane jest miejsce pobytu, a PKS zadeklarował przewóz, zaś ZOZ pomoc medyczną. Burmistrz Radkowa zadeklarował opiekę szkolną. Najnowsze wieści z powiatu kłodzkiego w związku z pomocą uchodźcom z Ukrainy.

Panorama Kłodzka - Klodzko.naszemiasto.pl na Facebooku. Dołącz do nas!

W czwartek 10 marca odbyły się telekonferencje wójtów burmistrzów powiatu kłodzkiego oraz konwent starostów dolnośląskich. Ustalono zasady współpracy, procedury oraz pytania i uwagi do wojewody w sprawie świadczeń zdrowotnych, pobytu w szpitalach, przywożenia zwierząt, systemów zbiórek i wspólnej bazy danych. Szczegóły i info dostępne jest w poszczególnych gminach. Na ten moment każdy/a Ukrainiec/ Ukrainka, którzy przyjechali po 24 lutym przebywa legalne i może ZA DARMO pójść do lekarza, szpitala oraz do PUP po oferty pracy. Spec ustawa regulująca te kwestie została już przyjęta przez Sejm, czekamy na Senat i podpis Prezydenta.

Niestety, mamy informację od Wojewody, że sugerowana kwota za pobyt uchodźców, także w prywatnych obiektach noclegowych, to 40 zł /os wraz z wyżywieniem. Naszym zdaniem jest to stawka niewystarczająca i powodująca kolejne problemy humanitarne np. podczas pobytu na halach sportowych. Apelujemy, w imieniu samorządów powiatu, o zwiększenie stawki do realnej (i wcześniej honorowanej) 100-120 zł. Inaczej zostaniemy bez możliwości pomocy - brak w zasobach samorządów własnych miejsc noclegowych i żywieniowych.

Potrzebni wolontariusze

120 uchodźców z Ukrainy może przyjąć kłodzka hala sportowa Hala sportowa na kłodzkim stadionie. Potrzebni są wolontariusze do pomocy przy wydawaniu darów i organizacji pobytu uchodźców. Powstał sztab wolontariacki przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kłodzku. Miasto cały czas doposaża obiekt, zakupiono chociażby 250 łóżek polowych. Pomimo tego, że część rzeczy już zgromadziliśmy potrzebne są nadal:

  • kapcie dla dzieci i dorosłych (kapcie muszą być nowe),
  • poduszki,
  • pościel,
  • ręczniki.

Stąd zwracamy się do Państwa z prośbą o przekazanie takich darów. Jeśli rzeczy nie będą nowe (kapcie tylko nowe!), muszą być czyste, wyprane, zabezpieczone w opakowaniu foliowym.
Dary można przynosić bezpośrednio na Ośrodek Sportu I Rekreacji w Kłodzku (w godz. 8.00-19.00) lub do pokoju 225 Urzędu Miasta w Kłodzku (Zespół Zarządzania Kryzysowego).

Grupa Wolontariuszy na portalu społecznościowym:

Kto chce pomóc?

Proszę o kontakt z Magdaleną Ptaszyńską tel. ‪883 401 120‬ (proszę dzwonić w godzinach popołudniowych).

Kolejne dary dla Ukraińców

W dniu 7 marca 2022 do Kłodzka z Anglii przyjechał bus pełen darów dla uchodźców z Ukrainy. Organizatorem zbiórki w angielskim mieście Slough był nasz były absolwent Ryszard Woźniakiewicz wraz z żoną Moniką Sas-Woźniakiewicz.

Pozostałe ważne informacje

Dla wszystkich Ukraińców, którzy nie mają gdzie się zatrzymać- Punkt recepcyjny dolnośląskie Wrocław ul. Wittiga 4, ale wystarczy zarejestrować się w gminie do której Państwo trafiliście.

Na ten moment są wskazane 4 punkty przez wojewodę pobytu uchodźców na terenie powiatu: DWD w Dusznikach, CTS w Słupiec Nowa Ruda (tu jest jeszcze 150 miejsc) oraz 2 obiekty na terenie Gminy Nowa Ruda. Kolejne punkty już są wskazywanie.

Będziemy tworzyć system sieci punktów zbiórek i pomocy międzygminno-powiatowej oraz pomoc organizacyjną w tworzeniu i organizacji magazynów. Wymiana informacji na temat pomocy i oferowanych darów. Szczegóły wkrótce na spotkaniu burmistrzów.

Zapowiedziane jest uchwalenie przez Parlament spec-ustawy ds. uchodźców z Ukrainy, może nawet w tym tygodniu. Wtedy wszystkie procedury pomocy, legalizacji pobytu, zatrudnienia, pomocy zdrowotnej i społecznej będzie znacząco łatwiejsze. Na razie każdy uchodźca wojenny przebywa u nas legalnie i może korzystać z opieki zdrowotnej i np. Testów, szczepień czy pobytu w szpitalu. Oczekujemy właśnie na urodziny pierwszego uchodźcy w SCM w Polanicy.

Wszystkie dzieci (76) z domu dziecka z Ukrainy są już rozlokowane w obu budynkach DWD w Dusznikach w pokojach, na tapczanach i łóżkach - już nie używamy składanych. 9 wraz z opiekunem znajduje się też w DWD Bardo. Obserwujcie stronę m.in. dwd-duszniki.pl Będziemy informować o potrzebach. Na razie dzieci są umyte, nakarmione, każde dostało pakiet powitalny (dzięki Henryka Szczepanowska), przebadane przez lekarki (Ukrainki pracujące w Salus Centrum Medyczne) i położone na odpoczynek. Jedno dziecko musiało trafić do naszego szpitala - jest już zapewniona opieka.
Dla chętnych do wpłacania darowizn: DWD Duszniki, Getin Noble Bank S.A 12 1560 0013 2005 5713 0000 0003 z dopiskiem: "Darowizna dla dzieci z Ukrainy".

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.
https://www.gov.pl/web/udsc/informacja-w-sprawie-pobytu-w-polsce-osob-uciekajacych-z-ukrainy

Apelujemy o spokojne podejście do kwestii legalizacji dalszego pobytu. Nie ma obowiązku natychmiastowego składania wniosków pobytowych ani u wojewodów ani w Straży Granicznej. Obywatele Ukrainy, którzy wjechali do Polski na paszportach biometrycznych lub wizach mogą legalnie przebywać w Polsce i pracować posiadając oświadczenie/zezwolenie. Osoby, które wjechały bez dokumentów korzystają ze specjalnej zgody na wjazd Komendanta Głównego do 15 dni. Na chwilę obecną pobyt w Polsce ob. Ukrainy bez dokumentów nie jest powodem do niepokoju. Najlepiej oczekiwać na opracowywane obecnie rozwiązania ustawowe.

Cudzoziemcy mają prawo złożenia wniosku o status uchodźcy za pośrednictwem Komendanta Placówki Straży Granicznej. Należy to uczynić osobiście, najlepiej po wcześniejszym umówieniu tel. 74 811 64 00.
Należy liczyć się z tym, że złożenie wniosku o status uchodźcy co do zasady wiąże się z odebraniem dokumentu podróży i przekazaniem go do depozytu Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców. Traci się możliwość przekraczania granicy wewnętrznej i zewnętrznej. W toku postępowania należy stawiać się na wszelkie wezwania do Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców. W trakcie procedury cudzoziemiec nie korzysta z prawa do wykonywania pracy.

Cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem w kraju pochodzenia z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony tego kraju.

Cudzoziemiec może też złożyć do wojewody właściwego ze względu zamieszkania (Dolnośląski Urząd Wojewódzki) wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy np. na podstawie np. art. 187 pkt 8 ustawy o cudzoziemcach. Wniosek można wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej, najlepiej listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Pobyt cudzoziemca uważany jest wówczas za legalny do zakończenia procedury. Z czasem wojewoda wezwie cudzoziemca do osobistego stawiennictwa celem uzupełnienia danych. Formularz wniosku stanowi załącznik do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy (Dz.U.2019 poz. 779).

Wniosek można też pobrać z Internetu

https://cudzoziemcy.gov.pl/pliki-do-pobrania/

KWESTIE POBYTU W OBIEKTACH PRYWATNYCH I WSKAZANYCH PRZEZ WOJEWODĘ:
Na chwilę obecną wobec uchodźców wojennych z Ukrainy przebywających w obiektach prywatnych lub/i obiektach wskazanych przez Wojewodę należy zastosować procedurę;

  1. Zebrać niezbędne dane z paszportu lub z innego dokumentu tożsamości oraz dane miejsca zamieszkiwania tych osób oraz imię i nazwisko i numer telefonu osoby przyjmującej uchodźców i przekazać do właściwego Urzędu Gminy.
  2. Samorząd przekazuje bezzwłocznie uzyskane w/w informacje do najbliższego komisariatu policji
  3. Samorząd przekazuje zestawienie zbiorcze do powiatu na e-maila:

[email protected] (przynajmniej dwa razy w tygodniu)

Uchodźcy wojenni z Ukrainy powinni się zarejestrować w punktach tzw. recepcyjnych które znajdują się na granicy i na dworcu PKP we Wrocławiu lub w DUW - Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Może to być istotne ze względu na dalsze finansowanie pobytu. Może to się również okazać istotne dla osób, które opuściły Ukrainę przekraczając granicę z innym niż Polska państwem członkowskim (np. Węgry) i nie mają stempla w dokumencie i nie są odnotowane w bazie danych Straży Granicznej.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na https://www.gov.pl/web/udsc/punkty-recepcyjne

UWAGA WAŻNE !!! JEŚLI CHCECIE PAŃSTWO PRZYJĄĆ UCHODŹCÓW
Uprzejmie informujemy, że przyjmowanie uchodźców z Ukrainy do mieszkań prywatnych, hoteli, kwater prywatnych odbywa się tylko na własny koszt. Konieczne jest zaraportowanie kto przyjechał do urzędu Gminy. Urząd przekaże te info także na policję. To konieczne by objąć uchodźców w przyszłości pomocą zdrowotną, legalizacji pobytu, poszukiwania pracy etc.

Obiekty które chcą otrzymać refundację za pobyt uchodźców muszą posiadać najpierw stosowny dokument (umowa, decyzja itp) od Wojewody.

Firmy, osoby prywatne, które chcą przyjąć uchodźców na własny koszt - wszyscy zobowiązani są również do kontaktu z Urzędem Gminy!

W razie chęci przyjęcia osób (rodzin) za darmo należy skontaktować się z Fundacją Kościelną ks. Arkadiusza Krzeszowiec z Wrocławia tel. 722 318 672 lub fundacją wsparcie dla Ukrainy tel. 538579555, 735969992 e-mail: [email protected] oraz powiadomić swoją gminę o takim fakcie (najlepiej wypełnić załączoną tabelkę). Natomiast hotele, domy wczasowe itp., które chcą otrzymać refundację powinny wypełnić załączoną tabelkę wysłać do swojej gminy i oczekiwać na decyzję Wojewody.

Urząd do Spraw Cudzoziemców uruchomił infolinię dla obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską. Jej numer: +48 47 721 75 75. Można pod nim zasięgnąć informacji o zakresie pomocy dla obywateli Ukrainy. Informacje także na: www.ua.gov.pl

Powstała już grupa założona przez starostwo na fejsie by porządkować akcje pomocy. Wpisujcie się pls. Jest też grupa zamknięta dla przedsiębiorców z ofertami pracy lub pomocy: https://www.facebook.com/groups/976378306324387/

Już ponad 1000 uchodźców w powiecie kłodzkim. Potrzebni wolontariusze

Już ponad 1000 uchodźców w powiecie kłodzkim. Potrzebni wolontariusze

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto