Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polanica-Zdrój: VI Przystanek Niepodległość zakończony

Dawid Sarysz i Maciej Sergel
To był już szósty rok z rzędu, gdy na Ziemi Kłodzkiej spotykali się patrioci, którym leży na sercu dobro Polski. Tegoroczną edycję Przystanku Niepodległość po raz kolejny objął swoim patronatem Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz J. E. Ks. Biskup Marek Mendyk, ordynariusz świdnicki.

Niedzielny poranek, ostatni dzień Przystanku Niepodległości rozpoczął się od wykładu prof. Zbigniewa Krysiaka z Instytutu Myśli Schumana pod nazwą „Europa Roberta Schumana czy Altiero Spinellego?” i pod panelem o tej samej nazwie dyskutowali wicekonsul Węgier we Wrocławiu Adam Szesztay, mister Olga Semeniuk, mecenas Weronika Przebierała z Instututu Ordo Iuris, redaktorzy Jacek Karnowski i Antoni Trzmiel oraz prowadzący prof. Zbigniew Krysiak.

Relacja z pierwszego dnia Przystanku Niepodległość

Do kolejnego panelu dyskusyjnego, pod nazwą „Jaka Polska w Europie”, dołączył Andrzej Piotrowicz z Pomorskiego Stowarzyszenia Wspólna Europa, a także artysta, jeden z przedstawicieli polskiej szkoły plakatu Wojciech Korkuć. Dyskutowano o pomyśle na nową frakcję w Parlamencie Europejskim nazwaną roboczo Frakcją Schumana.

Prof. Zbigniew Krysiak mówił o potrzebie stworzenia „szkoły służby społecznej i politycznej, nacisk na budowę nowej formacji politycznej, którego patronem będzie Robert Schuman, ojciec projektu Wspólnoty Narodów Europy”. Silną cechą tego ruchu miałoby być „dążenie do pokoju, szacunku do człowieka oraz konfrontacyjny duch, nie oddalający się od ludzi”. Prof. Krysiak podkreślał, że „Impulsem do tworzenia w parlamencie nowej frakcji było spotkanie w Budapeszcie premiera Mateusza Morawieckiego, prezydenta Węgier Viktora Orbana i byłego wicepremiera Włoch Matteo Salviniego”. Podkreślał potrzebę budowania nowej elity młodych ludzi, znających języki i niemającej kompleksów, mówił także o „Koalicji mediów na rzecz walki z superpaństwem”.

Polanica-Zdrój: VI Przystanek Niepodległość zakończony

Minister Olga Semeniuk w kontekście tej wypowiedzi analizowała czym jest UE w teorii i czym jest w praktyce:

„Nie ma czegoś takiego jak superpaństwo, to jest raczej niemożliwe. Jest zbyt duża rozbieżność między poziomem rozwoju różnych państw” – mówiła – Unia Europejska często nie zdaje jako superpaństwo egzaminu, czego przykładem może być brak poczucia bezpieczeństwa, kryzys na Ukrainie, czy zniszczenie łańcuchów dostaw podczas początkowej fazy epidemii Covid-19. Każdy kraj grał na siebie i dbał o siebie. Podobnie było z szczepionkami. To była walka o to, kto ma je w pierwszej kolejności otrzymać. Nie ma Pana nad nami i nad tym wszystkim. Możemy walczyć i należy walczyć o nasze miejsce w Europie” – podkreśliła Olga Semeniuk.

Przykładem najnowszych działań jest podjęcie walki o możliwość certyfikacji produktów w Polsce:

„Nigdzie oprócz Holandii i Niemiec nie można certyfikować produktów takich jak powiedzmy maseczki. Chcemy to robić u nas, trzeba to wywalczyć, a nasza gospodarka jest na to gotowa. Trzeba być krok przed i zmieniać mentalność Polaków. Nie obawiajmy się, że ktoś jest nad nami i może nam coś odebrać. Narracja Donalda Tuska…ja wam oddam, to co wam unia zabierze, kiedy rządzi Zjednoczona Prawica jest całkowicie kłamliwa – mówiła minister Semeniuk.

Podkreślała także, że „nową świadomość i mentalność Polaków będą tworzyć przede wszystkim media lokalne, nie te wielkie, ale lokalne portale, gazety i internet”

Relacja z drugiego dnia Przystanku Niepodległość

Zaproszony na spotkanie wicekonsul Węgier Adam Szesztay[ mówił podczas spotkania:

„Główne cele Polski i Węgier są tożsame. Chcielibyśmy, aby Węgry były tym krajem w Europie, w którym chce się żyć, pracować i zakładać rodziny. Strategicznym celem Węgier jest zbudowanie takiej Europy Środkowej, zbudowanie takiej strefy gospodarczej, która byłaby konkurencyjna wobec innych struktur, a że najsilniejszą gospodarką regionu jest Polska to mamy naturalne pole do współpracy. Węgry i Polska powinny wspólnie bronić swoich interesów” – stwierdził wicekonsul Węgier kończąc swój wywód.

Mecenas Weronika Przebierała z Fundacji Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris przybliżyła zgromadzonym sylwetkę Altiero Spinelliego, autora Manifestu z Ventotene, włoskiego komunistę, który w kontrze do Roberta Schumana jest również uważany za ojca pomysłu utworzenia Unii Europejskiej. W przeciwieństwie jednak do Schumana Altiero Spinelli dążył do likwidacji suwerennych państw Europy, jednocześnie nie ukrywając antydemokratycznych przekonań. W całym manifeście nie udało mu się udowodnić, że likwidacja państw narodowych będzie jedyna dobra drogą do pokoju mówiła Weronika Przebierała – Tym co go dyskredytuje jest między innymi to, że w manifeście z Ventotene jedynym państwem, które realizuje swoje cele jest Związek Sowiecki, a władza nie może zdominować człowieka.

Zobacz wszystkie niedzielne debaty

Andrzej Piotrowicz z Pomorskiego Stowarzyszenia Wspólna Europa mówił o potrzebie budowania także relacji z Finlandią i Szwecja w ramach projektu Trójmorza, czy o tworzeniu własnych grup zakupowych w celu nawiązania konkurencji na globalnym rynku.

„Ważne, żeby to z Polski wychodziły takie impulsy jak tworzenie nowej frakcji Schumana w Parlamencie Europejskim. We wrześniu w Warszawie ma się odbyć spotkanie liderów partii konserwatywnych z całej Europy. Ważne, żeby to Warszawa tworzyła strategie, które będą osia wspólnego działania – mówił na zakończenie tego panelu redaktor Adrian Stankowski.

Przystanek Niepodległość zakończył wykład ministra Antoniego Macierewicza, który zgromadził pełną salę słuchaczy. Antoni Macierewicz przedstawił zgromadzonym analizę dotychczasowo zebranej dokumentacji, w oparciu o to, czym dysponowała komisja.

„Podkreślam, że ważna jest metodologia badań, gdyż wszystkie rejestratory były wydobywane bez Polaków i nie ma żadnego protokołu z tych badań. Nikt z Polaków nie słyszał oryginałów zapisu rejestratorów. Podkreślam, że polskie służby nie sprawdziły, jak wygląda lotnisko i pozostawiły to służbom rosyjskim. To ogromny błąd. Raport liczy 308 stron i ma około 5000 załączników. Raport jest gotowy. W raporcie udowadniamy, że doszło do wybuchu przed zderzeniem z brzozą Bodina”- stwierdził Antoni Macierewicz na kończącym tegoroczny Przystanek Niepodległość wykładzie „Prawda o Smoleńsku polską racja stanu”.

Sponsorem strategicznym wydarzenia była grupa PZU SA, sponsorem Bank Pekao SA, partnerami Centrum Zdrowia i Wypoczynku Nowy Zdrój, w którym odbywał się Przystanek Niepodległość, Uzdrowiska Kłodzkie oraz Miasto Polanica Zdrój. Patronat medialny objęły nad wydarzeniem m.in. TVP 3 Wrocław, grupa Polska Press, Polskie Radio, TV Republika, Gazeta Polska, tysol.pl, Sieci, portal wpolityce.pl., DoRzeczy, portal 24klodzko.pl, portal niezależna.pl, TV Dami Wałbrzych oraz TV Region.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto