Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd tygodnia z 17.04.2022 w Kłodzku. Najważniejsze wydarzenia od 10.04 do 16.04.2022. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego

Redakcja online
Redakcja online
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Kłodzka czytali w ostatnim tygodniu najchętniej
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Kłodzka czytali w ostatnim tygodniu najchętniej CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Kłodzka, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 10.04 a 16.04.2022. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Wernisaż wystawy „Start” w Starym Wielisławiu oraz Sobota pracująca w bibliotece w Krosnowicach”?

Przegląd tygodnia: Kłodzko, 17.04.2022. 10.04 - 16.04.2022: top 3 artykuły

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Wernisaż wystawy „Start” w Starym Wielisławiu oraz Sobota pracująca w bibliotece w Krosnowicach

Wystawa poświęcona wybitnym polskim sportowcom została nazwana START, a przygotowało ją Biuro Programu Niepodległa we współpracy z Ministerstwem Kultury, dziedzictwa Narodowego i Sportu. Mecenasem wystawy jest spółka PKN Orlen. Patronat pełni Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Komitet Paraolimpijski. Ostatnia sobota pracująca w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach zgromadziła 12 dzieci, aby posłuchać o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych w Polsce. Zajęcia prowadziła przyjaciółka biblioteki Pani Jolanta Terlecka z Gorzanowa, przy wsparciu obsady bibliotecznej.

📢 Otworzyli trumnę, żeby przekłuć serce osinowym kołkiem. Historia wampira Hochbergów z Dolnego Śląska

Wampir Hochbergów, znany również jako upiór z Rybnicy Leśnej na Dolnym Śląsku, miał - według legend - pod postacią czarnego psa straszyć mieszkańców wówczas Reimswaldau, a pod postacią wielkiej wiewiórki… molestować kobiety. Według zachowanego świadectwa, właściciel Zamku Książ hrabia Konrad Maksymilian von Hochberg nakazał otworzyć grób Georga Eichnera i osobiście nadzorował przekłucie serca osinowym kołkiem. Zabieramy was do gminy Mieroszów na Dolnym Śląsku, aby przedstawić tę intrygującą legendę wampira z Rybnicy Leśnej.

📢 Strażacy z Nowej Rudy i Jugowa dostali nowy sprzęt

Strażacy z OSP w Jugowie i Nowej Rudzie-Słupcu otrzymali sprzęty zakupione w ramach Budżetu Obywatelskiego Powiatu Kłodzkiego.

Spraw prezent sobie albo bliskiej osobie

Materiały promocyjne partnera

Tygodniowa prasówka 17.04.2022: 10.04-16.04.2022 Kłodzko: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Kłodzku. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Wypadek w Dębowinie. Inspektorzy pomagają policji w ustaleniu przyczyn wypadku

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego pomagają policji w ustaleniu przyczyn tragicznego wypadku, do jakiego doszło na początku kwietnia w Dębowinie. W wyniku zderzenia trzech samochodów ciężarowych jeden z kierowców poniósł śmierć.

📢 Dzisiaj święcimy pokarmy - tradycja Wielkiej Soboty. Co powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyczku?

Niegasnącą tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów w kościołach. Dawnej bogaci gospodarze i szlachcice święcili jedzenie w domu, reszta zaś zanosiła święconkę do kościoła. Niegdyś święcono wszystko, cokolwiek przygotowane było na stół świąteczny. Kosze były więc bardzo duże – mieścił się w nich m.in. cały bochen chleba.

📢 Roman Kużak z Polanicy-Zdroju pośmiertnie otrzymał medal Pro Patria

Podczas sesji Rady Miejskiej w Polanicy-Zdroju pod koniec marca wręczono pani Zofii Skowron – siostrze śp. Romana Kużaka - medal Pro Patria przyznany przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

📢 Piękny jubileusz państwa Rogalskich z Młynowa

Kolejna piękna rocznica ślubu w gminie Kłodzko, tym razem w Młynowie. Tutaj złoty jubileusz obchodzili państwo Eugenia i Henryk Rogalscy.

📢 Informacje z ZUSu: Pierwsze trzynastki już na kontach. Ogromne zainteresowanie żłobkowym

Do soboty około 5 mln emerytów i rencistów w całej Polsce dostanie trzynastą emeryturę na łączną kwotę 6,7 mld złotych. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłacane jest w wysokości minimalnej emerytury. Na Dolnym Śląsku dodatkowe pieniądze płyną w kwietniu w sumie do 673 tys. osób. Dodatkowa emerytura jest wypłacana razem, z otrzymywaną emeryturą lub rentą w standardowych terminach wypłaty. W 2022 r. roku 13. wynosi 1217,98 zł. netto. Już prawie 70 proc. rodziców, którzy są uprawnienie do tego żeby dostać dofinansowanie do żłobka - wysłało wniosek do ZUS. Miesięczna kwota dopłaty wynosi do 400 zł miesięcznie – na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

📢 Gmina Radków: Kwiecisty Tłumaczów. Czas na ukwiecanie naszych domów, okien, ogródków

W powiecie kłodzkim, szczególnie w wyżej położonych miejscowościach, wiosna dopiero nadchodzi, choć w kalendarzu gościmy ją prawie miesiąc a poza terenami górskimi Dolnego Śląska zielono i kwieciście jest już od 2-3 tygodni. Ogrodnictwo Tłumaczów w gminie Radków to jedno z takich miejsc, gdzie możemy zaopatrzyć się zarówno w kwiaty do posadzenia w naszych ogródkach, doniczkach na parapetach, jak również skalniaki, zioła i warzywa. Zobaczcie galerię z tego miejsca, a potem zapraszamy na ich stronkę na portalu społecznościowym "Ogrodnictwo Tłumaczów" oraz do osobistego odwiedzania od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 16.00 a w niedziele do godz. 12.00.

📢 Pisankowe kipu wykonane przez dzieciaczki ze świetlicy Stowarzyszenia Przyjaciół Jugowa

Ubiegły tydzień w świetlicy profilaktyczno – wychowawczej Stowarzyszenia Przyjaciół Jugowa zdominowała realizacja ozdobnika wielkanocnego, którego można różnie nazwać ale kompozycyjnie przypomina kipu-pismo węzełkowe dawnych Inków. Zamiast węzełków dzieci użyły pięknie pokolorowanych, dwuwymiarowych pisanek.

📢 Blisko cztery tony pstrąga trafi do rzek ziemi kłodzkiej

Od wielu lat wędkarze z Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg w Wałbrzychu ratują populację pstrąga potokowego zagrożonego wyginięciem. Akcję zarybiania prowadzą wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

📢 Funkcjonariusze Straży Granicznej z Kłodzka zatrzymali towary akcyzowe

W poniedziałek 11 kwietnia funkcjonariusze Straży Granicznej z Kłodzka zatrzymali w Świdnicy nielegalny towar akcyzowy o wartości blisko 26,5 tysiąca złotych. Krajanka tytoniowa i spirytus niewiadomego pochodzenia nie były oznaczone akcyza skarbową.

📢 Gmina Stronie Śląskie: Pracownicy "Raju Pstrąga" w Goszowie pomagają Ukraińcom. Wspominają i dziękują za pomoc

Byli na trzech granicach. W Medyce, w Budomierzu oraz w Korczowej. Działali również we Wrocławiu. Sami zorganizowali zbiórkę, zebrali dary oraz zawieźli je na granicę. Sami karmili uciekających przed śmiercią sąsiadów zza wschodniej granicy. "Coś jednak uwiera, coś jednak w nas siedzi" - mówią. Nie czekają, nie przyglądają się... działają. Na co dzień pracują w Goszowie (gmina Stronie Śląskie) i przyrządzają najlepsze pstrągi w powiecie kłodzkim. Ludzie z wielką pasją do tego co robią i jeszcze z większym sercem, empatią i miłością do drugiego człowieka. Przeczytajcie ich dwie opowieści. Zobaczcie fotorelację.

📢 Integracja na scenie MOG w Bystrzycy Kłodzkiej. Dzieci z Polski i Ukrainy wystąpiły razem

Uczniowie ze szkoły w Pławnicy, a także dzieci z Ukrainy i seniorzy wystąpili na Magicznej Gali Talentów, która zorganizowana została w Miejskim Ośrodku Gminnym w Bystrzycy Kłodzkiej.

📢 Ogródek Wielkanocny przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie (ZDJĘCIA)

Przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie powstał Ogródek Wielkanocny. Miejsce usytuowane na niewielkiej przestrzeni, ale jakże urocze, kolorowe, fantastyczne do sesji zdjęciowych o czym sam się przekonałem. Czynne 24h/dobę. Tym razem, po zniszczeniach dokonanych onegdaj, monitorowane... i bardzo dobrze. Polecam nie tylko mieszkańcom.

📢 Jak III Rzesza wychowywała przyszłych nazistów w Pałacu w Mokrzeszowie

Zabieramy was do opuszczonego pałacu w Mokrzeszowie na Dolnym Śląsku gdzie opowiemy o tym, jak III Rzesza dbała o poprawne wychowanie ideologiczne młodych obywateli. Hitlerowskie Niemcy szczególnie zwracały uwagę na to, czy młodzi ludzie myślą zgodnie z linią programową NSDAP i czy wierzą w wodza i kanclerza Adolfa Hitlera. Zapraszamy na wstrząsający odcinek o wychowywaniu kolejnych generacji Niemców w cieniu swastyki i czarnego orła.

📢 Duszniki-Zdrój: kat, Festiwal Chopinowski i Złota Sztolnia

Powiat kłodzki pełen jest miasteczek, w którym na każdym kroku czuć historię. Jednym z nich są Duszniki-Zdrój, gdzie jak wieść niesie, po raz pierwszy w historii kat ściął głowę... katu.

📢 Dwie ważne inwestycje w Polanicy-Zdroju: termomodernizacja budynku szkoły i darmowy Internet

Rozpoczęła się długo wyczekiwana inwestycja, czyli termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia "Edukator" w Polanicy-Zdroju.

📢 Kraszanki z Jugowa - wywiad z panem Tadeuszem Grzesikiem z Koła Gospodyń Wiejskich

Już niebawem Święta Wielkiej Nocy, z którymi wiąże się wiele różnorodnych tradycji, szczególnie w polskiej kulturze ludowej. Jedną z najbardziej popularnych jest święconka, a w niej przede wszystkim jaja – pisanki, kraszanki, kolorowane, naklejane. Jajo, to symbol życia, tak bardzo powiązany w naszej tradycji ze Zmartwychwstałym Jezusem Chrystusem, który po aresztowaniu, wyrokiem Poncjusza Piłata bestialsko biczowany i ostatecznie ukrzyżowany, po 3 dniach opuszcza grób, ukazuje się kobietom, potem uczniom – w ten sposób zapowiadając ludziom, że śmierć to nie jest ostateczność, a jedynie brama do nowego życia.

📢 Rosną ceny pszenicy, w dalszym ciągu mąki. Zabraknie nam chleba? Piekarze ostrzegają, że Polaków nie będzie stać na pieczywo

Skutki wojny na Ukrainie odczuwa już wiele krajów. Oprócz problemów z dostawami gospodarka odnotowuje wahania, zwłaszcza w zakresie cen podstawowych produktów spożywczych. Drożeją pszenica, w dalszej kolejności mąka, koszty produkcji, a finalnie żywność. Głód nam nie grozi, ale portfele Polaków znacznie się uszczuplą. Stowarzyszenie Producentów Pieczywa zaapelowało do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wdrożenie rozwiązań, które pomogą ustabilizować rynek.

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto