Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Relikwie Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki na Górze Iglicznej w ramach obchodów 42 rocznicy powstania Solidarności

Maciej Sergel
Obchody 42 rocznicy powstania Solidarności i wprowadzenie relikwii Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki na Górę Igliczną
Obchody 42 rocznicy powstania Solidarności i wprowadzenie relikwii Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki na Górę Igliczną Maciej Sergel
Wprowadzenie relikwii Jana Pawła II i błogosławionego Jerzego Popiełuszki do sanktuarium Marii Śnieżnej towarzyszyło uroczystościom 42. rocznicy powstania Solidarności.

W sobotę 20 sierpnia br., w sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej odbyły się uroczyste obchody 42. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Uroczystościom towarzyszyło wprowadzenie relikwii Jana Pawła II oraz błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, a Mszy św. przewodniczył kustosz sanktuarium ks. Wojciech Iwanicki.

Relikwie przywieźli ze sobą pielgrzymi, z których większość to członkowie związku zawodowego „Solidarność”. Ważnym elementem uroczystości było także poświęcenie i wbicie na samym szczycie Góry Iglicznej kilkumetrowego krzyża zawierającego część drewna z trumny męczennika.

Pielgrzymi w modlitwach prosili o wstawiennictwo w intencji Polski i „Solidarności”. Wśród zaproszonych gości byli m.in. sygnatariusz Porozumień Sękocińskich z marca 1981 roku Kazimierz Lipiński, europosłanki Beata Kempa i Anna Zalewska, dyrektor biura poselskiego szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka – Krystyna Śliwińska, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Tadeusz Łozowski i szef „Solidarności” Regionu Dolny Śląsk Kazimierz Kimso.

Obchodom towarzyszył piknik edukacyjny przygotowany przez gospodarza wydarzenia Nadleśnictwo Międzylesie, we współpracy z Nadleśnictwami z całego regionu. Była to także okazja do podsumowania kondycji niezależnych związków zawodowych dzisiaj:

- Jest naprawdę dobrze. Na Dolnym Śląsku, razem z Legnicą i Jelenią Górą, które są osobną strukturą mamy około 60 000 członków i aktywnych związkowców. To, że tutaj spotykamy się i rozmawiamy jest możliwe dzięki temu, że to właśnie „Solidarność” wywalczyła niepodległość i pluralizm. Dialog społeczny w dzisiejszych czasach jest ciągle bardzo ważnym elementem rozmów i szacunku w jakim muszą rozmawiać partnerzy negocjacji, czyli pracodawcy, przedstawiciele związków zawodowych, samorządów i rządu – mówi w rozmowie z portalem szef dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso.

W powiecie kłodzkim zarejestrowanych jest około 2000 członków NSZZ „Solidarność”, a największe organizacje działają w Zakładach Produkcji Automatyki Sieciowej w Przygórzu w gminie Nowa Ruda, w Uzdrowiskach Kłodzkich, Zetkamie i służbie zdrowia.

- Spotkania na Górze Iglicznej, są cykliczne. Już po raz 26-sty spotykamy się w tym wyjątkowym miejscu, w którym już w latach 70-tych zbierali się działacze walki o niepodległość z Polski i ówczesnej Czechosłowacji. Aby uniknąć zatrzymania przez milicję organizowało się tak zwane marsze gwiaździste, dzięki którym do sanktuarium docieraliśmy z różnych stron. Dwadzieścia sześć lat temu podjęliśmy decyzję, aby właśnie tutaj każdego roku dziękować za powstanie „Solidarności” - wspomina historie spotkań na Górze Iglicznej przewodnicząca „Solidarności” w powiecie kłodzkim Barbara Janowicz.

Podczas uroczystości gościom i działaczom, zostały rozdane medale „Zło dobrem zwyciężaj”, które powstały w nawiązaniu do przesłania i słów błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności”.

- Cieszymy się, że ukonorowanie tej uroczystości odbyło się właśnie w Nadleśnictwie Międzylesie. Wydarzenie, w którym mieliśmy wszyscy zaszczyt uczestniczyć było szczególne z uwagi na postać ks. Jerzego Popiełuszki, wartości chrześcijańskie i ogólnoludzkie, jakim dawał realny wyraz nie tylko słowem, ale przede wszystkim czynem. Jego życie było działaniem na rzecz wolności człowieka, nie tylko zewnętrznej, ale przede wszystkim tej wewnętrznej, która decyduje o naszym człowieczeństwie. Wiele przez te 42 lata zmieniło się w Polsce na dobre, ale walka o godność i poszanowanie człowieka i jego pracy ciągle jest na naszych sztandarach – podsumowuje rocznicę powstania „Solidarności” Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzylesie Krzysztof Rusinek, którego Nadleśnictwo otrzymało medal „Zło dobrem zwyciężaj”.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych we Wrocławiu i Nadleśnictwem Międzylesie jako gospodarzem uroczystości.

Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia w naszej galerii

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto