MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła budowa drugiej wieży widokowej na Dzikowcu Wielkim. To jedyna góra w Polsce, która będzie miała dwie wieże widokowe!

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Wideo
od 16 lat
Wieża widokowa na Dzikowcu Wielkim w Boguszowie - Gorcach ma być gotowa jeszcze w tym roku. Będzie miała 37 metrów wysokości i będzie bezpłatna. Na szczyt Dzikowca wjechał już ciężki sprzęt i ruszyły prace. Dzikowiec Wielki w Boguszowie - Gorcach to będzie jedyna wieża w Polsce z dwiema wieżami widokowymi. - Ponoć od przybytku głowa nie boli, jak to mówią - cieszą się mieszkańcy.

Spis treści

Ruszyła budowa nowej wieży widokowej na szczycie Dzikowca Wielkiego w Boguszowie - Gorcach

Dzikowiec Wielki (836 m n.p.m) w Boguszowie - Gorcach przez miejscowych nazywany jest po prostu Dzikowcem. Właśnie powstaje druga wieża widokowa na tej górze, co oznacza, że Dzikowiec w powiecie wałbrzyskim będzie jedyną taką górą w Polsce, która będzie miała dwie wieże widokowe koło siebie.

Ruszyła budowa drugiej wieży widokowej na Dzikowcu w Boguszowie - Gorcach
Ruszyła budowa drugiej wieży widokowej na Dzikowcu w Boguszowie - Gorcach - takie są tu widokiZiemia Wałbrzyska/ADA

Jak tłumaczył nam Krzysztof Kwiatkowski, były starosta wałbrzyskim, który podjął decyzję o budowie tej wieży, ta która już stoi, nie zapewnia pełnej panoramy na góry, bo ma tylko 20 metrów wysokości, jest mniej okazała, drewniana i ze schodami. A ta która powstaje będzie prawdziwym turystycznym hitem.

Ma być okazała, bez schodów, co umożliwi podziwianie widoków także niepełnosprawnym, ułatwi wejście turystom, zwłaszcza starszym i dzieciom. Ale to nie wszystko. Nowa wieża widokowa na Dzikowcu będzie spełniać jeszcze jedną bardzo ważną rolę jako punkt obserwacji i monitoringu przeciwpożarowego.

- Prąd i internet już jest, teraz czas fundamenty i montaż - zaznacza Kwiatkowski.

Budowy nowej wieży osobiście dogląda nowy starosta wałbrzyski Leonard Górski

- Wizyta na Dzikowcu, gdzie na dobre rozpoczęła się budowa wieży widokowej. Będzie ona miała 37 metrów wysokości. Na budowę wieży, która kosztować będzie około 6,5 mln zł otrzymaliśmy dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Ruszyła budowa drugiej wieży widokowej na Dzikowcu w Boguszowie - Gorcach
Ruszyła budowa drugiej wieży widokowej na Dzikowcu w Boguszowie - Gorcach, widoki będą obłędneZiemia Wałbrzyska/ADA

- napisał w mediach społecznościowych i zamieścił krótką fotorelację z budowy wieży. Faktycznie widać, że na szczycie pracuje już ciężki sprzęt. Czasu jest niewiele, jak podkreśla starosta, zakończenie prac to jesień 2024 roku.

Wieża widokowa z monitoringiem na Dzikowcu ma być turystycznym hitem, na którym zarobią przede wszystkim trzy okoliczne gminy powiatu wałbrzyskiego:

  • Boguszów-Gorce
  • Mieroszów
  • Czarny Bór

Jak mówi Michał Broda, radny i członek zarządu powiatu wałbrzyskiego, ma być magnesem turystycznym dla Ziemi Wałbrzyskiej na obszarze Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich.

  • wejście na nową wieżę na Dzikowcu będzie bezpłatne
  • będziemy można z niej oglądać wschody oraz nocne niebo, co oznacza że nie będzie zamykana na noc
  • będzie punktem monitoringu przeciwpożarowego
  • będzie miała 37 metrów wysokości
Ruszyła budowa drugiej wieży widokowej na Dzikowcu w Boguszowie - Gorcach
Tak będzie wyglądać nowa wieża na Dzikowcu, ma być gotowa jeszcze w tym rokuZiemia Wałbrzyska/ADA

"Stara" wieża widokowa na Dzikowcu ma 11 lat

Obok, na Dzikowcu znajduje się już inna wieża widokowa z 2013 roku lubiana przez turystów. Jest mniejsza, klimatyczna, ma drewnianą konstrukcję i chętnie zaglądają tu mieszkańcy okolicznych miejscowości i turyści. Liczy 20 metrów i roztaczają się z niej cudne widoki na Śnieżkę przy dobrej widoczności przez Szczeliniec po Ślężę.

Ruszyła budowa drugiej wieży widokowej na Dzikowcu w Boguszowie - Gorcach
Ruszyła budowa drugiej wieży widokowej na Dzikowcu w Boguszowie - Gorcach. Ta, która stoi, została zbudowana 11 lat temu, ma drewnianą konstrukcję i jest bezpłatnaZiemia Wałbrzyska/ADA

Dzikowiec to popularny ośrodek sportów zimowych

Dzikowiec jest szczytem liczącym 836 m n.p.m w Sudetach Środkowych w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej. Znany głównie jako ośrodek sportów zimowych, downhillu i paralotniarstwa, ale także przyjemne miejsce do górskich wędrówek, choć strome podejście na szczyt na końcu trasy jest dość wymagające. Miłośnicy narciarstwa zaglądają tutaj, by zjechać ze stromego (ok. 25 stopni nachylenia) zbocza góry.

Turyści chętnie zaglądają na parking i do drewnianych budek gastronomicznych, gdzie serwowane jest ciepłe jedzenie i przekąski, jak choćby pachnące oscypki czy kiełbaski, obok jest także atrakcyjny plac zabaw.

Moda na wieże widokowe w regionie wałbrzyskim

W ostatnich latach w regionie wałbrzyskim (i nie tylko) zrobiła się moda na wieże widokowe. Każdy włodarz chce ją mieć swojej gminie. Wiadomo, to fajny cel i zakończenie każdej wspinaczki na szczyt, a tych w okolicach Wałbrzycha nie brakuje.

Jesienią oddana zostanie nowa wieża widokowa na Dzikowcu, zobaczcie zdjęcia

Ruszyła budowa drugiej wieży widokowej na Dzikowcu w Boguszowie - Gorcach, widoki będą obłędne. Zobaczcie na kolejnych slajdach

Ruszyła budowa drugiej wieży widokowej na Dzikowcu Wielkim. ...

Wykaz wież i punktów widokowych w Aglomeracji Wałbrzyskiej znajdziecie na zdjęciu poniżej

Ruszyła budowa drugiej wieży widokowej na Dzikowcu w Boguszowie - Gorcach
Wieże, platformy i punkty widokowe w Aglomeracji Wałbrzyskiej Ziemia Wałbrzyska/ADA

Jak trafić na szczyt Dzikowca w Boguszowie - Gorcach, zobaczcie na mapie poniżej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto