Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś obchodzimy Dzień Baterii. Wiesz jak się jej bezpiecznie pozbyć?

red.
mat. prasowy
Dziś obchodzimy Dzień Baterii. Czy wiesz jak się ich bezpiecznie pozbyć? Najważniejszą zasadą jest oddanie ich firmom specjalizującym się w zbiórce i odzysku baterii. Pudełka przeznaczone do tego celu znajdują w szkołach, na stacjach benzynowych, w sklepach, a nawet w kościołach.

Jednak równie istotne jest, aby przed wrzuceniem baterii do pudełka zabezpieczyć oba bieguny np.: zakleić taśmą z obu stron, tak by nie doszło do zwarcia pomiędzy ogniwami. Drugim rozwiązaniem jest owinięcie baterii papierem, co ograniczy dostęp powietrza i również zabezpieczy ogniwa. W ten sposób nawet w przypadku zetknięcia się baterii ze sobą nie dojdzie do wzrostu temperatury skutkującego zapłonem.

Baterie i akumulatory to odpady, które stanowią szczególne zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz są niebezpieczne dla środowiska. Jedna mała bateria guzikowa potrafi zanieczyścić 1 m3 ziemi albo nawet 50 tys. litrów wody. Dlatego tak ważne jest świadome i odpowiedzialne pozbywanie się tych niebezpiecznych odpadów, aby wyeliminować ich szkodliwy wpływ.

- W zakładzie ENERIS Recupyl w ramach innowacyjnych procesów odzyskiwane są cenne substancje, np.: aluminium, cynk, kadm, kobalt, lit, miedź, nikiel, ołów, mangan, mosiądz, rtęć, oraz materiały - tworzywa sztuczne i papier do produkcji RDF. Mogą być one ponownie wykorzystywane w wielu procesach produkcyjnych przemysłowej, dzięki czemu oszczędzane są surowce naturalne, paliwa kopalne, energia oraz woda - informuje Monika Kita , starszy specjalista ds. komunikacji

Na podstawie raportu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w 2017 r. wprowadzono do obrotu prawie 135 tys. ton baterii i akumulatorów, w tym ponad 13 tys. ton baterii i akumulatorów przenośnych, ponad 30 tys. ton baterii i akumulatorów przemysłowych oraz ponad 91 tys. ton baterii i akumulatorów samochodowych. W 2017 r. zebrano w Polsce prawie 8,5 tys. ton zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych. To oznacza, że Polska osiągnęła poziom zbierania zużytych baterii i akumulatorów równy 65,74%, przy wymaganym w 2017 r. poziomie zbierania wynoszącym 45%.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto