Envi Konsulting przygotuje nowy projekt

Marzena Gołębiowska
Materiał prasowy
Na początku tego roku gmina Nowa Ruda złożyła wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie ze środków unijnych budowy kanalizacji i modernizacji sieci wodociągowej w Jugowie. Do zbiorczej sieci kanalizacyjnej podłączonych miało zostać ponad dwa tysiące mieszkańców miejscowości. Inwestycja pozwoliłaby też na poprawę stanu technicznego istniejącej już sieci wodociągowej o długości ponad 9 kilometrów. W planach było też odtworzenie nawierzchni drogi na odcinku ponad 4 kilometrów i utworzenie kanalizacji deszczowej o długości blisko 400 metrów. Adrianna Mierzejewska, wójt gminy Nowa Ruda była wówczas pełna nadziei i wierzyła, że wniosek został napisany prawidłowo

- Z informacji uzyskanej z Funduszu wynika, że złożony wniosek spełnia kryteria formalne oraz merytoryczne, dzięki czemu znalazł się na liście rankingowej - mówiła wówczas wójt.

Niestety, gmina Nowa Ruda dofinansowania nie uzyskała . To zła wiadomość dla mieszkańców Jugowa. Teraz okazało się bowiem jednak, że wniosek wcale nie jest poprawny.

Koszt inwestycji obliczono na ponad 14,8 mln zł, z czego prawie 64 proc. miało pochodzić ze środków unijnych.

- Z pisma, które otrzymaliśmy wynika, że projekt kanalizacji nie został przygotowany zgodnie z prawem dotyczącym ochrony środowiska - poinformowała Adrianna Mierzejewska, wójt gminy Nowa Ruda. - Doszło do uchybień podczas procedury wydania przez wójta gminy Nowa Ruda decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i zgody na realizację przedsięwzięcia z 14 listopada 2008 roku - dodaje wójt. Procedura, realizowana w 2008 roku, była niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę kanalizacji.

- Decyzja pozwolenia na budowę dla przedsięwzięcia „Budowa kanalizacji sanitarnej oraz modernizacja sieci wodociągowej w miejscowości Jugów” została wydana i jest prawomocna do dziś. Wniosek o dofinansowanie został przygotowany na podstawie posiadanych prawomocnych dokumentów z roku 2008 - stwierdza Mierzejewska. Jak twierdzi wójt gminy Nowa Ruda, wnioskodawca nie miał świadomości, że w roku 2008 ówczesny wójt gminy Nowa Ruda wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach z naruszeniem procedur.

Negatywnie oceniony wniosek, wykonała dla gminy firma „Envi Konsulting”z Brzegu. Firma zajmująca się planowaniem i przygotowywaniem inwestycji, obsługą zamówień publicznych, czy rozliczaniem końcowym inwestycji, ma na swoim koncie m.in. wniosek o modernizację oczyszczalni ścieków w Ścinawce Dolnej.

Brak dofinansowania do tego projektu nie oznacza jednak, że mieszkańcy największej wsi w gminie Nowa Ruda, zostaną bez kanalizacji. Wciąż jest szansa na powtórne napisanie wniosku.

- Problem polegał na tym, że w 2007 roku wydano decyzję, opierająca się na opiniach Sanepidu i Starostwa Powiatowego w Kłodzku i nie było przesłanek do sporządzania raportu oddziaływania na środowisko - tłumaczy Marek Gazda z „Envi Konsulting”. Po jakimś czasie okazało się, że do planowanego obszaru inwestycji dodano kilka działek. Wiązało się to ze zmianą przebiegu sieci.
- Z punktu widzenia formalno-prawnego gmina powinna jeszcze raz zwrócić się do starostwa i Sanepidu - dodaje Gazda.
- Nie zamierzamy się poddawać. Ponownie złożymy wniosek. Jeszcze nie ma podanego terminu naboru, ale być może nastąpi to jeszcze w tym roku - zapewnia wójt Mierzejewska. Marek Gazda zadeklarował , że gmina nie musi starać się o ponowne pozwolenie na budowę. Konieczna jest tylko decyzja środowiskowa, aby otrzymać kolejne dofinansowanie na opracowanie nowego projektu. Dodaje także, że jego firma przygotuje studium wykonalności nieodpłatnie, rezygnując ze swojego wynagrodzenia. A byłoby to 30 tys. zł. Wartość zadania to ponad 14 mln zł brutto. Czas realizacji inwestycji, gdy gmina otrzyma dofinansowanie, to 3 lata.

Ziemia polskich rolników warta miliony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie