Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Joanna Bator była gościem filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie-Słupcu

Marzena Gołębiowska
21 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie-Słupcu odbyło się spotkanie z pisarką – Joanną Bator – połączone z promocją jej najnowszej powieści „Rok królika”. Spotkanie prowadził profesor Wojciech Browarny – polski historyk literatury, krytyk literacki, regionalista, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego. Gości powitał dyrektor MBP w Nowej Rudzie – Sławomir Drogoś.

Profesor Browarny przedstawił dotychczasowe dokonania Joanny Bator, laureatki Nagrody Literackiej „Nike” (2013) za powieść „Ciemno, prawie noc”. Ona sama podkreśliła, że w tej chwili zajmuje się już tylko pisaniem. Profesor Browarnyr w sposób niezwykle inspirujący prowadził rozmowę z autorką „Roku królika”. Dzięki tej rozmowie czytelnicy mogli dowiedzieć się, że pisarka pochodzi z Wałbrzycha i z tą ziemią czuje swoisty związek. Lubi tu powracać. Pierwsze sześć lat życia spędziła w Wałbrzychu na Nowym Mieście w poniemieckim mieszkaniu swoich dziadków. Była jedynaczką, nie miała żadnej towarzyszki zabaw, dlatego wymyśliła sobie koleżankę – Helgę.

Pisarka dodała też, że bohaterkami jej powieści są kobiety, bo stanowią one połowę mieszkańców naszego globu, bo świat kobiet jest bardziej złożony, problematyczny i dzięki temu dużo ciekawszy niż świat mężczyzn.
W „Roku królika” akcja toczy się w Ząbkowicach Śląskich. Joanna Bator stwierdziła, że tę powieść poprzedził teaser, jakim jest „Wyspa Łza”. Bohaterką „Roku królika” jest pisarka Julia Mrok, która z nikim się nie liczy. Pragnie zaspokajać jedynie swoje pragnienia. Kiedy posuwa się za daleko, postanawia zniknąć z własnego życia. Całkowicie zmienia wygląd i tożsamość, opuszcza swoich dwóch kochanków i wyjeżdża z Warszawy na prowincję do Ząbkowic Śląskich – do miasteczka, do którego bardziej pasuje jego przedwojenna nazwa Frankenstein. Wynajmuje pokój w jedynym hotelu w mieście, gdzie znajduje się spa „Pod królikiem”…
W czasie spotkania padały pytania czytelników o fascynacje autorki. Rozmawiano też o pobycie Joanny Bator w Japonii, a także o jej powieści „Japoński wachlarz”. Pisarka jest znawczynią i wielbicielką japońskiej kultury, dlatego jej nowa książka również związana jest z Japonią. Pisarka dodała, że w tej powieści na plan pierwszy wysuwa się tradycyjna kultura japońska.
Autorka chętnie dzieliła się uwagami na temat swojej pracy. Wyjaśniła, jak wygląda jej dzień. Pracuje w ciszy i skupieniu, systematycznie, ale nie rutynowo, zwykle 8 godzin dziennie. Pije dużo zielonej herbaty i dużo biega.
Dyrektor MBP pan Sławomir Drogoś podziękował pani Joannie Bator i panu profesorowi Wojciechowi Browarnemu za przybycie i niezwykle interesującą rozmowę.
Po spotkaniu autorka podpisywała książki i prowadziła rozmowy z czytelnikami.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto