Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Łabędzi Staw koło Zamku Książ w Wałbrzychu i jego mroczna historia. Leżą tutaj szczątki dzieci. Kim byli ci chłopcy? Zobacz zdjęcia

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Klacysystyczny nagrobek małych hrabiów przez większość osób mijany jest bez świadomości jego historycznego znaczenia.
Klacysystyczny nagrobek małych hrabiów przez większość osób mijany jest bez świadomości jego historycznego znaczenia. użyczone przez Fundację Księżnej Daisy von Pless
Łabędzi Staw w Wałbrzychu niedaleko Zamku Książ jest nieco zapomnianym zabytkiem w Książańskim Parku Krajobrazowym. Znajduje się tutaj grób dwóch niemowląt, które pochowano na wyspie Łabędziego Stawu koło zamku. Dziś nie ma w nim wody, ale nadal można oglądać kamienne nagrobki małych chłopców... Wiadomo, kim są i kto ich tam pochował. Szczegóły w artykule i w podpisach pod zdjęciami. Zobaczcie galerię i mapę z zaznaczonym miejscem pochówku i Łabędziego Stawu.

Mali chłopcy pochowani koło Zamku Książ

- Często turyści odwiedzający Zamek Książ mijają to miejsce nieświadomi, że przechodzą koło grobu małych hrabiów, niektórzy urządzają tu sobie nawet zakrapiane imprezy, a przecież to miejsce pochówku. Odległego, ale jednak spoczywają tu szczątki dwóch chłopców, jest to miejsce pamięci. A przecież od kilku lat znajduje się tutaj tablica z informacją na temat historii tego miejsca - mówi Mateusz Mykytyszyn, rzecznik Zamku Książ i prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Jak opowiada miłośnik historii naszych stron, w 1913 roku jezioro nazywane Łabędzim Stawem, a leżące dziś na terenie Książańskiego parku Krajobrazowego było już wyschnięte - tak twierdzi przewodnik Torzewskiego po Szczawnie i okolicach.

- Na wysepce znajdował się grób dzieci. Na płycie były wyryte inskrypcje - Dem... Tage der Ernte gesäet 31.12.1795. Im Keime der Erde wieder entnommen den 1.1.1796. H.H. IX. 31.12.1802, gest. 2.11.1802.-, co oznacza, że pochowani tu byli dwaj pierwsi (w tym pierworodny) synowie Jana Henryka VI. Umrzeć mieli w drugim dniu swego życia na apopleksję. Trzecie dziecko urodzone 1804 roku w Berlinie przeżyło - mówi Mykytyszyn.

Zabytkowe płyty pomników wciąż znajdują się koło Łabędziego Stawu w Książańskim Parku Krajobrazowym

Pomniczek książąt zaprojektował przebywający na dworze w Książu Christian Tischbain z Hesji, autor m.i.n. romantycznych ruin Starego Książa i wystroju wielu książańskich komnat.

- Warto, aby relikty klacysystycznego nagrobka znalazły się na liście Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Powinien o to zadbać właściciel terenu Nadleśnictwo Wałbrzych. Nasza fundacja służy pomocą - zaznacza prezes fundacji księżnej Daisy.

Dzieci Hansa Heinricha VI von Hochberga, barona na Książu i jego małżonki księżniczki Anny Aemilii von Anhalt-Kothen-Pless , pierworodny Hans Heinrich VIII (ur.31.12.1795 w Książu - zm.01.01.1796 w Książu) oraz drugi syn Hans Heinrich IX (ur.31.10.1802 w Książu - 02.11.1802 w Książu).

Więcej w galerii zdjęć z opisami, zapraszamy do obejrzenia

Klacysystyczny nagrobek małych hrabiów przez większość osób mijany jest bez świadomości jego historycznego znaczenia.

Łabędzi Staw koło Zamku Książ w Wałbrzychu i jego mroczna hi...

Tutaj znajduje się Łabędzi Staw koło Zamku Książ i pomniki dzieci, zobacz na mapie poniżej

Zobacz też:
Moja Fantazja w Książu na niepublikowanych dotąd zdjęciach. Ukochane miejsce księżnej Daisy von Pless! Zobaczcie to unikaty

Polecamy również

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto