Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od praktyki do profesjonalizmu w Bożkowie!

Marzena Gołębiowska
ZSA Bożków
Bezrobocie w Polsce maleje i na regionalnym rynku pracy zaczyna już brakować kadr, z odpowiednimi kwalifikacjami oraz praktyką. W szkołach ponadgimnazjalnych trwa nabór, ale chętnych do nauki, niestety, nie przybywa. Ziemia kłodzka wyludnia się, więc tylko nowe projekty i inwestycje w naszym regionie mogą powstrzymać ten proces, a nawet przyciągnąć do nas osoby z zewnątrz.

W maju b. r. ruszyła w Bożkowie realizacja wartego ponad 5 mln złotych zadania Samorządu Województwa Dolnośląskiego pod nazwą Bożkowskie Centrum Umiejętności (BCU) - „Od praktyki do profesjonalizmu”. Projekt ten został opracowany w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie jako kontynuacja kolejnego etapu przebudowy i rozwoju szkoły, kształcącej od lat młodzież i dorosłych dla agrobiznesu, a więc branży rolniczej, żywieniowej, turystycznej i agrotechnicznej.

Szkoła w 2012 roku przeszła kapitalny remont i zyskała nowy internat oraz doskonałe zaplecze do nauki i praktyki w zawodach gastronomicznych. Po opuszczeniu warsztatów w bożkowskim pałacu brakowało tu nowoczesnego zaplecza technicznego do praktycznej nauki i egzaminowania w zawodach związanych z mechanizacją, architekturą i OZE.

Nowa inwestycja, której zakończenie planowane jest latem przyszłego roku, daje szkole nowe perspektywy. Powstanie tu supernowoczesna budowla do zajęć praktycznych wraz z magazynem, gabinetami dydaktycznymi i zapleczem sanitarnym oraz ogrodem i miejscem do garażowania pojazdów do nauki jazdy.
W ofercie edukacyjnej szkoły pojawił się też całkiem nowy i bardzo przydatny zawód z przyszłością: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. To odpowiedź na współczesne potrzeby rolnictwa precyzyjnego i mechatroniki. Uczniowie tego technikum mają szanse zdobyć aż trzy poszukiwane nie tylko w rolnictwie, ale w całej gospodarce kwalifikacje. Są to:

M.1. Użytkowanie pojazdów, maszyn, urządzeń i narzędzi; M.2. Obsługa techniczna oraz naprawa pojazdów, maszyn i urządzeń; M.46. Eksploatacja systemów mechatronicznych. Absolwent tej szkoły powinien być przygotowany m.in. do wykonywania zadań zawodowych związanych

z organizowaniem i kontrolą przebiegu procesów eksploatacji i naprawy pojazdów, środków transportowych, maszyn i urządzeń. Powinien być również przygotowany do wykonywania zadań zawodowych z zakresu diagnostyki i oceny stanu technicznego sprzętu głównie rolniczego (pojazdów, środków transportowych, maszyn i urządzeń), organizacji obrotu tym sprzętem, naprawy i eksploatacji maszyn i pojazdów. To dobra szkoła i dobra przyszłość dla zainteresowanych tym zawodem.

W niedalekiej przyszłości planuje się też otwarcie, tu w Bożkowie, kierunku weterynarii. Jest to jednak kolejne kosztowne zadanie i wymaga dobrego przygotowania oraz pozyskania środków.

Nowoczesne kształcenie branżowe, szkoły regionalne z internatem współpracujące ściśle z ośrodkami naukowymi oraz pracodawcami to optymalny kierunek rozwoju rodzimego szkolnictwa zawodowego i ogromne wsparcie dla polskiej gospodarki.

Nasza szkoła wpisuje się idealnie w ten kierunek i stale doskonali swą ofertę.Oprócz dziennej wielozawodowej szkoły branżowej I stopnia proponujemy młodzieży także technikum, a dorosłym szkołę policealną i kwalifikacyjne kursy zawodowe w formie zaocznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto