Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Boboszowie oddano do użytku drugi z czterech zbiorników przeciwpowodziowych budowanych w Kotlinie Kłodzkiej ZDJĘCIA, FILM

Maciej Sergel
Wideo
od 16 lat
W piątek 15 września br. w Boboszowie oddany został do użytku drugi z czterech budowanych w kotlinie kłodzkiej suchych zbiorników przeciwpowodziowych. Pojemność zlokalizowanego na rzece Nysa Kłodzka wynosi 1,4 mln m3, a powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu osiąga 21 ha. Długość zapory wynosi 230 m.

Realizacja prac budowlanych trwała od stycznia 2018 do czerwca 2023 roku i realizowana była przez Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekologicznych „EKO-WOD” Sp. z o.o. ze Świdnicy.

Budowa zbiornika w Boboszowie została zrealizowana zgodnie z wszelkimi wymogami środowiskowymi i technicznymi. Ponad 85% czaszy zbiornika jest pozostawiona w stanie naturalnym. Konstrukcja obiektu umożliwia migrację ryb, stworzone zostały granitowe komory dla nietoperzy.

Kompensacje przyrodnicze obejmowały m.in. nasadzenia ponad 7,5 tysiąca drzew iglastych i liściastych, ponad 6 tysięcy krzewów, odnowę przyrodniczych siedlisk łęgowych oraz lasów klonowo-lipowych na zboczach. Zawieszonych zostało 260 budek lęgowych dla ptaków różnych gatunków, a także 42 sztuki skrzynek dla nietoperzy oraz platformę lęgową dla bociana czarnego.

Zbiorniki przeciwpowodziowe w kotlinie kłodzkiej są budowane w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. W ramach tzw. czynnej i biernej ochrony obecnie przez Wody Polskie realizowane są projekty w powiecie kłodzkim o wartości 1,2 mld zł. Otwarcie kolejnego zbiornika w Krosnowicach planowane jest za 2 tygodnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto