Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wojska Obrony Terytorialnej o krok od remontu siedziby w Wałbrzychu. Przypominamy, gdzie to będzie - zdjęcia

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Część batalionu wrocławskiego już stacjonowała na terenie Kłodzka, jednostka ma mieć charakter dwupołożeniowy. Dowództwo i główna część formacji ma siedzibę we Wrocławiu. Żołnierze jej mają szkolić się będą na terenie całego województwa m.in. w Kotlinie Kłodzkiej.
Część batalionu wrocławskiego już stacjonowała na terenie Kłodzka, jednostka ma mieć charakter dwupołożeniowy. Dowództwo i główna część formacji ma siedzibę we Wrocławiu. Żołnierze jej mają szkolić się będą na terenie całego województwa m.in. w Kotlinie Kłodzkiej. Elżbieta Węgrzyn
Wkrótce miną cztery lata od przekazania przez Gminę Wałbrzych na rzecz Skarbu Państwa prawa własności nieruchomości - budynku i działki na potrzeby batalionu WOT. Żołnierze planowali mieć w Wałbrzychu siedzibę i od lat jej poszukiwali. Sprawdziliśmy, czy są jakieś nowe informacje w tej sprawie.

Spis treści

Minęły cztery lata od przekazania budynku na potrzeby WOT

Wkrótce miną cztery lata od sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha. 12 marca 2020 r., płk Artur Barański, dowódca 16. Brygady Obrony Terytorialnej z Wrocławia spotkał się z radnymi w związku z przekazaniem przez miasto na rzecz Skarbu Państwa budynku i działki na potrzeby batalionu WOT. Miasto zabiegało o to, by siedziba nowego batalionu usytuowana była właśnie na terenie Wałbrzycha i wybór tej siedziby, oraz jej przekazanie były wyrazem długotrwałych uzgodnień i podjętego porozumienia.

- Budynek przy ul. Piotra Skargi w Wałbrzychu został już przejęty przez 16 DBOT - czekamy na rozpoczęcie remontu. W związku z powyższym, tymczasowa siedziba 163 blp będzie znajdowała się w miejscowości Świebodzice - informuje kpt. Marcin Pochodaj, oficer prasowy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Obecnie, dawny budynek Gimnazjum nr 3 w wałbrzyskiej dzielnicy Podgórze przy ul. Piotra Skargi 47-49 i działka przyległa do niego nie różnią się od tego jak wyglądały one przed ich przekazaniem - przed czterema czy pięcioma laty. Deklaracja rychłego remontu wskazuje na utrzymanie w mocy zapewnień i porozumień podjętych kilka lat temu w celu trwałego zakotwiczenia się batalionu piechoty na terenie Wałbrzycha.

Wojska Obrony Terytorialnej znalazły siedzibę w Wałbrzychu

Jak zapowiadano w 2020-2021 roku:

  • nowy batalion wchodzący w skład 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie liczył to w sumie około 600 żołnierzy terytorialnych, w tym około 10 procent stanowić będą żołnierze zawodowi,
  • jego żołnierze mieli się szkolić w obiektach w Żaganiu,
  • część batalionu wrocławskiego już stacjonowała na terenie Kłodzka, jednostka ma mieć charakter dwupołożeniowy. Dowództwo i główna część formacji ma siedzibę we Wrocławiu. Żołnierze jej mają szkolić się będą na terenie całego województwa m.in. w Kotlinie Kłodzkiej.
  • a 28 listopada 2021 odbyła się na wałbrzyskim Rynku uroczysta przysięga nowych rekrutów
  • Jak zapowiadał płk Artur Barański, WOT prowadziły rekrutację wśród mieszkańców Wałbrzycha i regionu otwierając się na osoby w wieku 18 - 55 lat, mogą wśród nich być tak absolwenci szkół, jak i osoby starsze, sympatyzujące z takimi formacjami i które nosiły już mundur.
  • Remont wałbrzyskiej siedziby miał ruszyć na początku 2022 roku. Wówczas miała też powstać tymczasowa siedziba zastępcza mieszcząca pomieszczenia biurowe dla tej grupy dowódczej - dla dowództwa i sztabu, żeby móc po ukończeniu remontu w Wałbrzychu płynnie przejść do wyremontowanego budynku.

To tutaj na terenie Wałbrzycha osiądą żołnierze - mapa

Żołnierze szukali siedziby na terenie Wałbrzycha od kilku lat

Budynek dawnego gimnazjum przy ul. Piotra Skargi 49 w Wałbrzychu nie był jedyną lokalizacją wskazywaną na potencjalną siedzibę WOT na terenie Wałbrzycha. Żołnierze przyjeżdżali do miasta kilka razy i poszukiwali optymalnego miejsca na swoje potrzeby. Jedną z wizytowanych lokalizacji były dawne budynki szkolne przy ul. Internatowej, gmach dawnej szkoły przy ul. Kombatantów, dawny kompleks szpitalny w dzielnicy Gaj, a nawet kompleks dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Słowackiego.

Wojska Obrony Terytorialnej o krok od remontu siedziby w Wałbrzychu. Przypominamy, gdzie to będzie - zdjęcia
Jak zapowiadał płk Artur Barański, WOT prowadziły rekrutację wśród mieszkańców Wałbrzycha i regionu otwierając się na osoby w wieku 18 - 55 lat, mogą wśród nich być tak absolwenci szkół, jak i osoby starsze, sympatyzujące z takimi formacjami i które nosiły już mundur.
Elżbieta Węgrzyn

Ostateczna decyzja o wyborze lokalizacji zapadła w ostatnich miesiącach 2019 roku. W 2020 roku wałbrzyscy radni wyrazili zgodę na przekazanie na rzecz Skarbu Państwa prawa własności nieruchomości zabudowanej położonej w Wałbrzychu przy ul. Piotra Skargi 47-49, czyli budynku byłego Publicznego Gimnazjum nr 3 oraz gruntu o powierzchni 0.6535 ha, a także działki niezabudowanej o powierzchni 0.6008 ha o łącznej wartości 1.468.100,00 zł. Od tamtego czasu budynek ten jest chroniony i czeka na remont oraz zagospodarowanie.

Część batalionu wrocławskiego już stacjonowała na terenie Kłodzka, jednostka ma mieć charakter dwupołożeniowy. Dowództwo i główna część formacji ma siedzibę we Wrocławiu. Żołnierze jej mają szkolić się będą na terenie całego województwa m.in. w Kotlinie Kłodzkiej.

Wojska Obrony Terytorialnej o krok od remontu siedziby w Wał...

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto