Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wręczenie nagród Roże Kłodzkie 2020 za nami. Zobacz, do kogo trafiły wyróżnienia

Damian Bednarz
Damian Bednarz
W poniedziałek (30 sierpnia) wreszcie rozdano doroczne nagrody Róże Kłodzkie, tym razem za rok 2020. W sali im. Arnoszta z Pardubic w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego wręczono osiem nagród.

Tym razem nie było tradycyjnie, jak w latach ubiegłych, kiedy to nagrody wręczano na początku roku wśród rzeszy zaproszonych gości. Ze względu na pandemię koronawirusa do "Chrobrego" zaproszono tylko wyróżnionych i nagrodzonych, a także nieliczne grono gości. Wydarzenie uświetnił koncert Dominiki Radwan.

-Róża Kłodzka jest takim podziękowaniem dla wszystkich, którzy działają na rzecz naszego powiatu w działalności kulturalnej, społecznej czy sportowej. Trzeba podziękować, więc dziękujemy poprzez statuetki i nominacje. Drugą rzeczą jest to, że takie gale są zachętą do tego, żeby działać dalej i organizować różnego rodzaje festiwale czy wydarzenia sportowe - mówi starosta Maciej Awiżeń.

W ośmiu kategoriach w tym roku nagrody zdobyli:

  • w kategorii GMINA: gmina Polanica-Zdrój za zrównoważone zaspokajanie potrzeb mieszkańców, kuracjuszy i turystów poprzez realizację projektów infrastrukturalnych, społecznych i kulturalnych oraz efektywną promocję uzdrowiska i całego regionu
  • w kategorii PRACODAWCA : Grupa Machela za stworzenie zakładu przemysłowego oferującego mieszkańcom regionu stabilne zatrudnienie na korzystnych warunkach z atrakcyjnym systemem motywacyjnym oraz profesjonalną współpracę na rzecz rozwoju gospodarczego powiatu kłodzkiego. Nominowani również byli: Kawiarnia Artystyczna Dom Klara i Dolnośląski Ośrodek Ruchu Drogowego, Oddział Terenowy W Kłodzku Podlegający Oddziałowi Regionalnemu W Wałbrzychu
  • w kategorii WYDARZENIE LUB PRODUKT PROMOCYJNY: Stacja Literatura 25 za coraz mocniejsze zaznaczanie Stronia Śląskiego na literackiej mapie Polski, stworzenie miejsca spotkań osób które mogą rozmawiania o twórczości swojej i innych i wymianę doświadczeń w sferze literatury i sztuki. Stworzenie wydarzenia na najwyższym poziomie, inspirujące dyskusje i warsztaty oraz niebanalne połączenie literatury i sztuki.
    Nominowani również byli: XXV FESTIWALGÓRSKI IM. ANDRZEJA ZAWADY W LĄDKU-ZDROJU i PEJZAŻE QLINARNE POLANICY
  • w kategorii INWESTYCJA: Remont dwóch Domków Tkaczy przy ul. Sobieskiego nr 2 i 4 w Międzylesiu za zachowanie unikatowych elementów dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń oraz wzbogacenie oferty turystycznej regionu o elementy świadczące istotnej roli tkactwa w dawnych wiekach na ziemi kłodzkiej.
    Nominowani również byli: MODERNIZACJA BUDYNKÓW MIESZKALNYCH ZLOKALIZOWANYCH NA OBSZARZE REWITALIZACYJNYM W KŁODZKU PRZEZ WSPÓLNOTĘ MIESZKANIOWĄ PRZY PL. JAGIEŁŁY 4, UL. CZESKIEJ 21, LUTYCKIEJ 11, LUTYCKIEJ 29-30, WODNEJ 1, KORFANTEGO 6.
    REWITALIZACJA SPOŁECZNA I PRZESTRZENNA KŁODZKA I KROSNOWIC.
  • w kategorii KULTURA: 22. Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej w Lądku-Zdroju za stworzenie na ziemi kłodzkiej najważniejszego wydarzenia tanecznego w Polsce zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów oraz szereg inspirujących wydarzeń artystycznych czyniących z Lądka-Zdroju autentyczną letnią stolicę tańca
    Nominowani również byli: SYLWIA WINNIK, MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL IM. IGNAZEGO REIMANNA W
    KROSNOWICACH
  • w kategorii SPORT: Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich w Lądku-Zdroju za organizację na ziemi kłodzkiej imprezy o randze światowej, a tym samym promocję powiatu kłodzkiego w międzynarodowym środowisku biegaczy oraz wsparcie dla najbardziej potrzebujących poprzez inicjowanie akcji charytatywnych. Nominowani również byli:
    NATALIA GRZEGORZEWSKA, ALICJA MATUŁA
  • w kategorii SPOŁECZNIK: Renata Ursaki za poświęcenie dla dobra mieszkańców powiatu kłodzkiego w trudnym czasie pandemii COVID-19, niezwykłe zaangażowanie w pracę obciążoną poważnym ryzykiem zdrowotnym i dzięki temu istotny wkład w ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w regionie.Nominowani również byli:
    ANNA SZCZEPA i JUSTYNA MICHALSKA
  • w kategorii OSOBOWOŚĆ POWIATU:Karolina Popiel za nieustającą aktywizację osób starszych, upowszechnianiu różnorodnej wiedzy wśród seniorów oraz bezinteresowną pomoc wszystkim osobom skupionym wokół Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W kategorii Inwestycja statuetkę zdobyła gmina Międzylesie, która za ponad 600 tysięcy złotych wyremontowała dwa Domki Tkaczy, które znajdują się przy ulicy Sobieskiego.

-Ziemia kłodzka była kiedyś oazą tkactwa. Przez cały XVII wiek dominowało tkactwo. Rolnicy, którzy mieli czas zimą, wykonywali prace tkackie, aż wyspecjalizowała się grupa ludzi, która zajmowała się tylko tym. W związku z tym Międzylesie było taką oazą tkaczy. W samym Międzylesiu było siedem domów tkaczy. W wyniku zawirowań historii ostały się tylko dwa, które udało nam się wyremontować. Jest tam izba tkacka, znajdują się siedziby organizacji pozarządowych i Uniwersytet Trzeciego Wieku - mówi Tomasz Korczak, burmistrz Międzylesia.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto