Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sensacja na Zamku Książ w Wałbrzychu. Powracają stare meble, które były na jego wyposażeniu!

Paweł Gołębiowski
Paweł Gołębiowski
W czwartek, 25 stycznia na Zamku Książ zaprezentowano dwie odrestaurowane gabloty
W czwartek, 25 stycznia na Zamku Książ zaprezentowano dwie odrestaurowane gabloty Paweł Gołębiowski
Na Zamek Książ w Wałbrzychu w czwartek, 18 stycznia powróciły dwie stare, bo liczące ponad 300 lat, barokowe gabloty. Teraz, czyli tydzień później, zaprezentowano je w Salonie Orientalnym na pierwszym piętrze dawnej siedziby rodu Hochbergów. Wyglądają wspaniale i będą wielką ozdobą Książa.

Gabloty z Książa, niemal cudem odnalezione

Na tym jednak nie koniec. Gablot jest bowiem więcej. Jak pisaliśmy kilka miesięcy temu, dokładnie w maju 2023 roku, osiem pochodzących z Zamku Książ, przeszklonych szaf odnaleziono w piwnicach Pałacu w Rogalinie.

Pałac należy do Muzeum Narodowego w Poznaniu i właśnie pracownik tego muzeum, Michał Błaszczyński, kilka lat temu zidentyfikował te gabloty, porównując je ze starymi zdjęciami, jako pochodzące z Książa.
Ten pasjonat jest zatem cichym bohaterem całego przedsięwzięcia. Można chyba bowiem przedsięwzięciem nazwać wędrówkę po latach mebli - z Rogalina do Książa.

Trzeba było znaleźć sposób na przekazanie gablot do Wałbrzycha

Początkowo okazało sie bowiem że nie ma możliwości przekazania gablot na wałbrzyski zamek.

– Usiedli prawnicy, usiedli specjaliści od ruchu muzealiami, wreszcie wypowiedziało się ministerstwo, że nie jest możliwe, żeby muzeum publiczne przekazało je nieodpłatnie w jakikolwiek sposób spółce. I wtedy pojawiła się kooperacja z muzeum wałbrzyskim - opowiada Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Sposobem okazało się przekazanie gablot przez Muzeum Narodowe z Poznania w wieloletni depozyt wałbrzyskiemu Muzeum Porcelany. To natomiast zajęło się ich odrestaurowaniem i będzie prezentowało na Zamku Książ jako swoją wystawę. W gablotach ustawiono nawet porcelanę z muzeum w Wałbrzychu.

– Renowacja ośmiu gablot będzie kosztowała w sumie niecałe 700 tysięcy złotych. Książ ma nam ten wydatek rekompensować ze sprzedaży biletów. W lipcu mają trafić tu dwie kolejne szafy, a pozostałe do końca roku - wyjaśnia Jacek Drejer dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.

Były ozdobą Książa, ale po wojnie zostały wywiezione

Barokowe gabloty powstały po 1722 roku na zamówienie Konrada Ernesta Maksymiliana hrabiego von Hochberga i barona na Książu. Przez 160 lat znajdowały się na parterze barokowego skrzydła Książa, gdzie hrabia umieścił swój słynny na całą Europę Gabinet Sztuki. W przeszklonych, lakowanych czerwono i złociście szafach miały znajdować się bowiem zbiory monet, muszli, kamieni, kryształów i minerałów, w tym kamień Poppei (żony Nerona) oraz duży hiszpański topaz.

- Po przeniesieniu kolekcji sztuki i biblioteki do Budynku Bramnego w latach 80 XIX wieku, barokowe meble pozostały w zamku. Do czasów dwudziestowiecznej przebudowy znajdowały się w dzisiejszym Salonie Włoskim na pierwszym piętrze. Następnie zdobiły korytarz w skrzydle południowym na tej samej kondygnacji – informują w Książu.

Dodają, że gabloty widać m.in. na fotografiach wnętrz zamku Książ z 1909 roku, a także na archiwalnej fotografii nadwornego kucharza Hochbergów Louisa Hardouina z 1920 roku.

Te przeszklone szafy zostały wywiezione z dawnej siedziby rodu Hochbergów już po II wojnie światowej, prawie 80 lat temu,

Od dziesięcioleci stały w piwnicach Pałacu w Rogalinie. Jako eksponaty, które nie są związane z terenem, i do tego wymagające kosztownej renowacji zalegały tam w magazynach.

Na odzyskaniu ośmiu szaf z Książa nie skończy się

- Ta seria wydarzeń, mam nadzieję, zakończy się pod koniec tego roku. Tak wynika z planu dostaw kolejnych szaf, które będą uzupełniane w zamku Książ. Absolutnie unikatowe meble powrócą do miejsca z którego pochodzą, do wnętrz, do których były specjalnie zaprojektowane – mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ.

Dodaje, że to jednak nie koniec powrotów na zamek elementów jego wyposażenia. Szczegółów na razie nie zdradza.

- Na pewno z tego zestawu, z którego pochodzą gabloty, mamy u siebie zegar i taboret. Po renowacji trafią do Książa. Gdzieś w Polsce jest chyba coś jeszcze – mówi Jacek Drejer.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sensacja na Zamku Książ w Wałbrzychu. Powracają stare meble, które były na jego wyposażeniu! - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto